2016-08-20

Allison Pataki "Sisi. Cesarzowa mimo woli"

Dzisiaj przychodzę do was z książką zawierającą nutkę historii . Bo któż nie słyszał o Sisi ?


1853, Wiedeń Po abdykacji Ferdynanda Habsburga w 1848 roku na cesarskim tronie zasiada osiemnastoletni Franciszek Józef. Jest zaręczony z bawarską księżniczką Heleną. Jednak kiedy w 1853 roku narzeczona przybywa na wiedeński dwór, młody cesarz zakochuje się od pierwszego wejrzenia w jej siostrze Sisi, i to ją prosi o rękę.  Młodziutka cesarzowa pławi się w luksusie, ale jej niekonwencjonalne zachowanie nieustannie zderza się z dworską etykietą. Nie ma przyjaciół, otaczają ją intryganci, a matka cesarza na każdym kroku okazuje jej niechęć.  Ale dzięki swej wytrwałości, niezwykłej inteligencji i wrażliwości Sisi podbije serca swych poddanych i znacząco wpłynie na bieg historii.

Dzisiaj przychodzę do was z książka, którą chciałam przeczytać już od momentu, kiedy dowiedziałam się, że takowa książka istnieje. Bardzo mnie ciekawi historia Sisi, cesarzowej, która nigdy nie chciała nią być a stała się nią tylko przypadek. Kiedyś razem z mamą oglądałam film o Sisi i bardzo mi się spodobał, więc kiedy tylko dowiedziałam się, że jest o niej książka postanowiłam, ze ją przeczytam. 

Sisi żyję sobie spokojnie razem ze swoją rodziną, czas umila jej przebywanie na świeżym powietrzu i jazda konna, nigdy nawet sobie nie wyobrażała, że opuści swój ukochany dom. Kiedy przybywa list ze specjalnym zaproszeniem do siostry Elżbiety, Nene od samego cesarza Franciszka Józefa, wszyscy są niezmiernie szczęśliwi oprócz Nene. Dziewczyna nie pragnie roli cesarzowej, a tylko pozostać w domu i móc zaczytywać się w książkach. Niestety pełna zapału matka nie pozwala Nene zrezygnować z tak korzystnej oferty i razem z Nene i Elżbietą wyruszają na cesarski dwór. Nikt się nie spodziewał, że to właśnie Sisi zostaje wybranką Franciszka i tą ją prosi o rękę. 

Wszyscy na pewno słyszeli o Sisi, księżniczce, która nigdy nie była przeznaczona na rolę cesarzowej ale to ona opanowała serce Franciszka Józefa a tym samym zasiadła z nim na tronie, wszyscy słyszeli ale czy na pewno wszyscy znają prawdziwą historie ? Ja też tak sądziłam, byłam pewna, że po obejrzeniu filmu całą historia bawarskiej księżniczki Elżbiety jest mi już znana. Kiedy więc sięgnęłam po książkę spodziewałam się podobnej fabuły jak w filmie i oczywiście nie różniła się jakoś bardzo, w końcu Elżbieta żyła naprawdę i przeinaczanie jej historii nie miałoby sensu, ale książka w pewien sposób różniła się od filmu. 

Nie mówię tutaj o ogromnych różnicach ale dla mnie były one znaczące, musicie obejrzeć film i przeczytać książkę aby zrozumieć o co mi chodzi. Książkę czytało mi się szybko i przyjemnie, jest napisana w bardzo fajnym stylu. Czytając nawet nie zdajemy sobie sprawę, że ta osoba żyła naprawdę. Dzięki tej książce poznajemy historię Sisi, jej myśli i to jaką była odważną i silną kobietą, która musiała się zmierzyć z etyką, Zofią oraz trudnościami w małżeństwie. Serdecznie wam polecam tą książkę, dzięki niej mamy styczność z historią ale i cudownie możemy spędzić czas, bo książka jest bardzo dobrze napisana. [ 123 ]
W serii Sisi :
Sisi. Cesarzowa mimo woli || Sisi. Samowolna cesarzowa


10 komentarzy:

 1. Nie wiem, czy myślimy o tym samym filmie, ale ja również oglądałam (i to kilka razy!) film o Sisi, a dalej mi się nudzi ta historia. :D
  Bardzo chętnie sięgnę po tę książkę, zwłaszcza, że nie wiedziałam do tej recenzji o jej istnieniu. Fajnie, że wśród obserwowanych blogów mogę znaleźć też tytuły mniej popularne, a dalej warte uwagi. :)

  LimoBooks :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Mi chodzi o tą wersję z 2009 <3
   Jeżeli nie oglądałaś to serdecznie ci polecam.
   Bardzo się cieszę, ze dowiedziałaś się o niej własnie ode mnie :)

   Usuń
  2. Tak, tak, właśnie tę uwielbiam! Co roku jest co najmniej dwa razy na Jedynce. :D
   A ja się cieszę, że mogłam się o niej dowiedzieć. :)

   Usuń
 2. Nie oglądałam filmu ani nie czytałam książki, więc najpierw na pewno sięgnę po papierową wersję. historia Sisi zapowiada się bardzo ciekawie ;)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Mam nadzieję, że uda ci się po nią sięgnąć i mile spędzisz z nią czas ;)

   Usuń
 3. Stara wersja z Romy Schneider trzyczęściowa piękna. Ale w rzeczywistości faktycznie Elżbieta łatwego życia nie miała.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Akurat tej wersji filmu nie oglądałam, ale na pewno nadrobię :)
   Powołam się na ciebie.

   Usuń
 4. mam ją w planach, muszę koniecznie przeczytać. nominowałam Cię do LBA, będzie mi miło, jeśli odpowiesz na moje pytania. pozdrawiam :)

  OdpowiedzUsuń
 5. Na historię nie mam ochoty, ale ciesze się, że Ty spędziłaś z nią miło czas. ;)

  OdpowiedzUsuń
 6. Słyszałam wiele o tej książce sama jednak nie mam zbyt wielkiej ochoty na czytanie jej

  Blog o książkach

  OdpowiedzUsuń

Jeżeli już przeczytałeś tego posta, to zostaw po sobie znak w postaci komentarza. Dla Ciebie to tylko chwilka a dla mnie znak że ktoś to jednak czyta. Będę wdzięczna za każdy komentarz nawet za krytykę, która mam nadzieję będzie uzasadniona. Napisz co ci się podoba lub nie a ja spróbuję nad tym popracować.
Dziękuję !