2017-04-19

"Na zewnątrz to czysta stal, a w środku serce miękkie jak wosk." Kristin Hannah

| 2016 | 560 | Świat Książki | 

Jeżeli moje długie życie czegoś mnie nauczyło, to tego, że miłość pokazuje nam, kim chcemy być, wojna zaś -kim jesteśmy. " 


Każdy chociaż raz w swoim życiu przeczytał książkę, która tak bardzo wpadła mu do głowy, że nie mógł przestać o niej myśleć. Słowik jest właśnie dla mnie taką książką. Pisze tą recenzje na kacu książkowym, ponieważ chcę w tej recenzji przekazać wam wszystko co chcę żeby zostało wam przekazane, nie chcę niczego pominąć, chociaż pewnie i tak to zrobię.


Dwie siostry, Isabelle i Vianne, dzieli wszystko: wiek, okoliczności, w jakich przyszło im dorastać, i doświadczenia. Kiedy w 1940 roku do Francji wkracza armia niemiecka, każda z nich rozpoczyna własną niebezpieczną drogę do przetrwania, miłości i wolności. Zbuntowana Isabelle dołącza do ruchu oporu, nie zważając na śmiertelne niebezpieczeństwo, jakie ściąga na całą rodzinę. Opuszczona przez zmobilizowanego męża Vianne musi przyjąć do swego domu wroga. Cena za uratowanie własnego życia i dzieci z czasem staje się dramatycznie wysoka… Inspirowana życiorysem bohaterki ruchu oporu Andrée de Jongh opowieść o sile, odwadze i determinacji kobiet zachwyciła miliony czytelniczek na całym świecie.

Musicie wiedzieć, że książka ta nie jest zachwalana bez powodu. Autorka stworzyła istne arcydzieło, które każdy z was powinien przeczytać, żeby przekonać się dlaczego tak mówię, bo nie mówię tego za często. Książka przedstawia okres II wojny światowej we Francji, a naszymi głównymi postaciami w całym tym wydarzeniu są dwie siostry – Vienna i Isabelle. Niby siostry, osoby z tej samej krwi, jednak wielce się od siebie różnią. Vienna to ta starsza, dojrzalsza i można by powiedzieć mądrzejsza z sióstr, jest bardziej rozważną i pomyśli dwa razy zanim coś zrobi. Natomiast Isabelle to ta porywcza siostra, pełna odwagi, wigoru, ale i zarazem głupoty, która popycha ją do czynów, których nie przemyśli, a takie zachowanie w czasie wojny nie jest tolerowane.

Zaczyna się wojna, Niemieccy żołnierze wkraczają na terytorium Francji i zaczyna się najgorszy okres w życiu naszych sióstr, ich rodzin i przyjaciół. Isabelle zostaje odesłana przez ojca do Vienne, aby pomóc jej przy córce i aby opiekowały się sobą nawzajem, nie wiem on jednak, że dziewczyna pragnie walczyć w obronie kraju. Isabelle jest zagorzała w swoich przekonaniach i nawet niemiecki oficer, mieszkający z nimi w jednym domu, nie jest w stanie utemperować jej charakteru. Vienne natomiast stara się zachować odpowiednio, aby nie wzbudzić złości nieprzyjaciół, i doczekać powrotu męża do domu, i mimo prób również, i ona nie jest w stanie powstrzymać siostry od głupstw. Isabelle pragnąć robić coś pożytecznego i walczyć za swój kraj, wyjeżdża do Paryża, aby tam współpracować z innymi, udaję jej się dostać do pewnej grupy, która przeprowadza amerykańskich lotników do Hiszpanii, dziewczyna staję się najważniejszym pionkiem w całej sprawie, przez co „Słowik” jest poszukiwany przez Niemieckich oficerów. Vienna natomiast stara się nie rzucać w oczy, nie jest to jednak łatwe, kiedy twoje dziecko głoduje, zima z roku na rok jest coraz sroższa, a twoja najlepsza przyjaciółka, która jest Żydówka jest w coraz większym niebezpieczeństwie.

Jest to jedna historia, a wydawało mi się jakbym czytała dwie różne książki. Z jednej strony walka z Niemcami, przeprowadzanie ludzi do Hiszpanii, odwaga, siła i determinacja. Natomiast z drugiej strony matczyna miłość, wierna przyjaciółka, oddana żona i mądra kobieta. Kristin Hannah stworzyła cudowną książkę, dobrze wykreowane postacie, ciekawa fabuła i II wojna światowa w tle. Serdecznie polecam wszystkim tą genialną powieść i obiecuję wam, że nie raz poleci wam łza. 
[ 156
2 komentarze:

  1. Taaak! Skoro jest taka dobra, nie mogę sobie odpuścić. Szczególnie, że skupia się na Drugiej Wojnie Światowej ^^
    Zaczytanego!

    OdpowiedzUsuń

Jeżeli już przeczytałeś tego posta, to zostaw po sobie znak w postaci komentarza. Dla Ciebie to tylko chwilka a dla mnie znak że ktoś to jednak czyta. Będę wdzięczna za każdy komentarz nawet za krytykę, która mam nadzieję będzie uzasadniona. Napisz co ci się podoba lub nie a ja spróbuję nad tym popracować.
Dziękuję !